איך ללמד גור לא לנשוך ?

נשיכות גורים היא תופעה מוכרת וטבעית, אולם הפעולה התמימה הזו שיכולה להיתפס כמשחק ולא יותר, יכולה לגרום לבעיות משמעת בעתיד ותפיסה לא נכונה של הבעלים כל ידי הכלב הבוגר.

lחינוך גור לא לנשוך – DOGSDOGS

מהם הסיבות השכיחות לנשיכות של גורים?

ככלל, נשכנות גורים יכולה להיגרם הן מרצון לשחק, הן מרצון לחזק את השיניים והן מבדיקת גבולות הנוגעת להיררכיה בתוך הלהקה ושליטה על הסובבים. בטבע, כאשר גור ינסה לנשוך את אחד מחברי הלהקה הבוגרים והשולטים יותר, הוא ייתקל בתוקפנות שתלמד אותו מהו מקומו בתוך הלהקה. אולם, כאשר אותו גור יצליח לנשוך את חבר הלהקה ללא תגובה מתאימה, הוא ילמד שבכוחו לגבור על אותו חבר ואף ינסה לתפוס את מקומו בעתיד.

חשוב להבין, כי הגור בודק את הבעלים בדיוק כמו שהוא היה בודק את חברי הלהקה שלו. לכן, חוסר תגובה תקיפה מצד הבעלים יכול לשדר לגור את המסר הלא נכון, דבר אשר יוביל להרגלים לא נכונים בעתיד והתנהגויות בעייתיות.

מדוע על הגור לתפוס את הבעלים כמנהיג?

ההיררכיה היא חלק אינטגראלי מתפיסת עולמו של הכלב. הכלב מעוניין לחיות בלהקה ומפרש את העולם על פי מערכת של תפקידים בתוך הלהקה שלו ומחוצה לה. כאשר הכלב לא תופס את הבעלים כמנהיג הלהקה, הוא עשוי לא להקשיב לפקודות, לנקוט בתוקפנות בשלבים מאוחרים או לחלופין, לבדוק גבולות כל כמה זמן ללא הכרעה.

חינוך גורים נגד נשיכות שונה מחינוך לציות לפקודות

יש לציין, כי הקניית משמעת לגור הינה הדרגתית, בעוד שתיקון נשכנות כולל מסרים חדים, ברורים ומידיים. אין להמתין עם תגובות חדות בעת שהגור נושך, נקודה. חשוב להבין – פקודות הן לא מסר ערכי עבור הגור, אלא מעין חומר לימוד שיש להתרגל ולקלוט אותו. המנהיגות לעומת זאת צריכה לעבור כמסר ערכי ברור.

כיצד מעבירים לגור את אותו מסר חד וברור?

ראשית, חשוב לא לתת מכות מכל סוג שהוא! לא על האף, לא עם היד ולא בעזרת חפצים שונים. מכה היא לא פעולה שתצליח להעביר לגור את המסר הנכון, אלא היא יכולה לגרום לפחדנות ופחדנות יתר שלא תקדם את הקשר הבריא בין הכלב לבעלים.

אז איך ניתן להגיב בצורה תקיפה? הדרך הנכונה היא לחבר לקולר של הגור (כשאתם בבית) רצועה ממתכת שהכלב לא יוכל לכרסם, ולתת לט להסתובב אתה בחופשיות. ברגע שהגור נושך, ניתן למשוך את הרצועה באופן חד ולומר בקול חזק ותקיף "לא!", דבר אשר יעורר בגור בד"כ את ההבנה כי אתם השולטים, ה"מנהיגים" של הלהקה.

לאחר התיקון, יש להעניק לכלב עצם לנשיכה (עצם מיוחדת שגם מחזקת את שיניו) ולשבח אותו כאשר ינשוך אותה, במקום אתכם. כך, התיקון בשילוב עם החיזוק החיובי יגרום לגור להבין שאת העצם מותר לנשוך, אבל אתכם כבעלים לא.

חשיבות החיזוקים החיוביים עבור הגור

בעלים רבים עוסקים בעיקר בחינוך הכולל איסורים שונים למיניהם, אולם הם לא מלמדים את הגור מה מותר לו לעשות והיכן. בהתחשב בצרכים הטבעיים של הגור, חינוך שגוי שכזה יכול לגרור תסכול רב לגור הצעיר, תסכול שאף יכול להימשך גם לגילאים המבוגרים יותר. בנוסף, מבחינה רחבה יותר, זכרו כי האינטרס שלכם כבעלים הוא לבנות מערכת יחסים מאוזנת עם הגור, המבוססת על אמון והבנה. מערכת יחסים כזו יכולה להיבנות רק כאשר הגור יקבל גם חיזוקים חיוביים כאשר הוא מתנהג כמו שצריך.

כמה זמן יש לנקוט בשיטת החינוך הזו?

בד"כ, תקופת חינוך הגורים נמשכת 3 חודשים פלוס מינוס, כשכמובן שתקופת החינוך משתנה בהתאם לצרכים ולסוג של כל כלב וכלב באופן אינדיווידואלי.

להיוועצות בנושא אילוף מתאים לגורים, הנכם מוזמנים להשאיר פרטים או ליצור קשר.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!