אילוף כלב לא לחפור בגינה

אילוף כלבים להפסיק לחפור

הכלב חופר בורות בחצר? הורס את הגינה? יש לנו פתרון מצוין עבורכם, שיסייע לכם לחנך את הכלב ביעילות וימנע ממנו להמשיך בחפירת הבורות המיותרת.

מדוע כלבים חופרים בורות?

בעלים רבים מכירים מקרוב את הסיטואציה בה הם חוזרים הביתה ומגלים כי הכלב החל לחפור בור בגינה או אפילו בעציץ במרפסת. לעיתים הבעלים מוצאים אוכל או עצמות וכד בבורות ולעיתים, בכלל לא ברור מדוע הכלבים עושים זאת.

הפסקת החפירות של כלבים

חשוב לדעת שקיימות כמה סיבות שיכולות לגרום לכלבים לעשות זאת, אשר כולן נובעות מההיסטוריה הקדומה של הכלבים כחיות בר אשר חיו בלהקות:

  1. בידוד מטמפ' – האחת הסיבות הנפוצות לתופעה בישראל ובמדינות חמות אחרות היא חפירת בור לשם התקררות. כידוע, חול הוא מבודד מעולה מפני טמפ' קיצוניות ולמעשה, מדובר באחת השיטות המוכרות ביותר בטבע להתקררות.
  2. הסתרת חפצים – החבאת אוכל או צעצועים וכד, הם תוצאה של יצר ההישרדות של הכלבים. בעבר, כשאבות אבותיהם של הכלבים חיו בטבע, היה צורך בהחבאת אוכל באדמה ע"מ לשמור עליו מפני טורפים מתחרים.
  3. חיפוש מקום מסתור – עצם השהייה בבור חפור מקנה ביטחון לחלק מהכלבים, משום שבעבר להקות הכלבים חיו במערות.

אגב, ההתנהגויות הללו עדיין מתרחשות אצל חיות ממשפחת הכלביים בטבע, אולם לעומת החיים בטבע, ההתנהגויות הללו אינן מתאימות לכלב החי בבית משפחה, בעיקר כשחפירת הבורות הורסת את החצר, הגינה או המרפסת.

אז איך מטפלים בבעיה? רותמים לטובתנו יצר אחר של הכלבים

המטרה של האילוף המסוים הזה הוא ליצור רתיעה אצל הכלב מפני חפירת הבורות. לכלב יש יצר הישרדותי המונע ממנו לגשת למקומות או דמויות שמאיימים עליו. לכן, יש לנצל את פחדיו של הכלב (כמובן, חלילה לא בצורה אלימה) לטובת העניין. הדרך שאנו ממליצים עליה היא שימוש בבלון פשוט, אשר יוחבא בקרקע, כאשר הבלון ימולא במים או באוויר בהתאמה – עבור הכלבים המפחדים ממים, יש למלא את הבלון במים, ועבור הכלבים המפחדים מרעש יש למלא את הבלון באוויר. את הבלון יש להחביא בבור שאותו חפר הכלב ולכסותו באדמה\חול. כאשר הכלב יחפור שם שוב, הוא יקרע בציפורניו את הבלון והאוויר או המים יצאו משם. פעולת הרעש או יציאת המים תיחרט בזיכרון הכלב ותמנע ממנו לחפור בורות באותו המקום בעתיד.

זכרו להחביא את הבלון מבלי שהכלב יראה

מכיוון שכאן אנו משתמשים באינסטינקט הפחד, חשוב מאוד לא לקשר את הפחד מהבלון לבעלים. לכן, יש להחביא את הבלון כשהכלב לא נמצא בסביבה וכן, חובה לעשות זאת, עם כפפות ע"מ לא להשאיר את הריח שלכם על הבלון ולחלופין, לא להשאיר את ריח הבלון על הידיים שלכם.

ניתן לחזור על הפעולה מספר פעמים, עד שהכלב ילמד לא לחזור על חפירת הבורות באזור הבית.

אם הכלב חוזר על ההתנהגות הזו, מומלץ להיוועץ עם מאלף

ייתכן שחפירת הבורות נובעת מבעיה אחרת של הכלב, כמו אובדן ביטחון עצמי וכד'. לכן, ייתכן והשיטה שציינו לעיל לא תעבוד כאשר חפירת הבורות היא רק סימפטום של בעיה אחרת. במקרה כזה, מומלץ לקחת בחשבון התנהגויות אחרות של הכלב ולנתח אותן – האם הכלב חווה אובדן נטישה בזמן האחרון? האם הכלב לפתע התחיל לעשות פעולות לא רצויות אחרות? ועוד. בכל מקרה כזה, אנו ממליצים להיוועץ עם מאלף כלבים מקצועי ע"מ לאבחן את הכלב ולעזור לו בכל בעיה התנהגותית.

לפרטים נוספים אודות חינוך הכלב, פתירת בעיות התנהגות וקורסי אילוף שונים, תוכלו לפנות אלינו ולקבל מענה מהיר ויעיל. צרו קשר או השאירו פרטים באתר:

לקורס אילוף המטפל בבעיות התנהגות ומשמעת: 0505236090

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!