חינוך גורים לצרכים

למרות שאנשים רבים סוברים בטעות שכלב הוא חיה מלוכלכת שאינה שומרת על הגינה אישית, הכלב הינו נקי מטבעו ולא מעוניין בעשיית צרכים בשטח המחיה הפרטי שלו. גורים שלא תמיד מבינים כי הבית כולו, לרבות החצר, הוא שטח המחיה שלהם, עשויים לעשות צרכים בבית, אך אם אותו שטח מחיה יצומצם – הכלבים יתאפקו בהתאם.

חינוך גורים לצרכים מחוץ לבית
חינוך גורים לצרכים מחוץ לבית

הפתרון: הקצו לגור שטח מצומצם בבית

הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להקצות לכלב שטח כפול מגודל הגור עצמו, או שטח בגדול 70 על 90 ס"מ לכל היותר. זכרו כי מדובר בפתרון זמני שנועד אך ורק לחינוך. דבר שיכול להקל עליכם בשלב זה הוא רכישת כלוב טיסה, או במידת הצורך ניתן לקשור את הגור לשרשרת קצרה מברזל (שאורכה הוא בערך90- ס"מ). ברזל- כדי שלא יכרסם אותה. חשוב לא להשאיר בסביבת הגור חפצים מבד או פלסטיק, ע"מ שהוא לא יכרסם אותם. הכלב עשוי לעשות את צרכיו באותו שטח מצומצם בהתחלה, אולם לאחר ימים מועטים הוא אמור להתרגל לשטח המחיה המצומצם שלו ולהפסיק לעשות שם את צרכיו (ייתכנו מקרים מעטים בהם הגור ימשיך לעשות את הצרכים בכלוב או בשטח שהוקצה לו, ובמקרה כזה יש לשקול לשלוח את הגור לאילוף מקצועי).

כיצד לדאוג להצלחת התהליך?

  • ניתן לשחרר את הגור רק כאשר אתם בבית ומסוגלים להשגיח עליו באופן מלא. בזמן שאינכם יכולים להשגיח ולעקוב אחריו, יש להכניס אותו חזרה לשטח המצומצם.
  • כשהגור משוחרר בבית, יש לקשור אותו עם רצועת ברזל לקולר ולעקוב אחר תנועותיו. במידה והוא עושה את הצרכים בבית, עליכם למשוך את הרצועה בתקיפות ולומר "לא!" בקול חזק, ע"מ שהגור יבין שעשה משהו שאסור לעשות.
  • חשוב להדגיש – כדי שחינוך זה יהיה אפקטיבי, חשוב לא להעניש את הגור מלבד הפעמים הספורות שתמצאו אותו עושה את צרכיו בבית.

כמה פעמים כדאי לצאת עם הכלב לטיול במהלך תקופת החינוך?

עד גיל 4 חודשים (בערך), כדאי להוציא את הגור לפחות 5 פעמים ביום לעשיית צרכים, מכיוון ששרירי הסוגרים של הגורים בגילאים אלו לא מאפשרים לו להתאפק למשך שעות רבות. לאחר כ-4 חודשים, ניתן לצמצם בהדרגה את מספר היציאות ל- 3, כל יציאה עם הגור יכולה להיות מאוד קצרה, דקות בודדות בלבד, ויש לקחת את הגור למקום שכבר עשה בו את צרכיו, או למקום בו כלבים אחרים עשו לפניו.

שימוש בצ'ופרים

כדי להשתמש בצ'ופרים בצורה אפקטיבית בזמן חינוך הגורים לצרכים, יש להעניק להם את הצ'ופר בעת היציאה לטיול, מיד לאחר שעשו את הצרכים שלהם. ניתן לקחת חתיכות קטנות של נקניק\יה, או חטיפים ייעודיים לכלבים.

ניקוי הבית מצרכים שהגור עשה

ריח השתן יכול לגרום לגורים לחזור ולעשות את הצרכים בבית, באותו המקום בו הוא עשה את צרכיו קודם. לכן, כדי לנקות ביעילות את השתן וריח השתן, יש לנטרלו עם חומץ מעורבב במים, ביחס של 7% חומץ לדלי מים, ומומלץ לחזור על פעולת השטיפה עם החומץ פעמיים. לשם ההבהרה – כל חומר ניקוי אחר לא ינטרל את ריח השתן עבור הכלב, אלא רק מצדכם.

כיצד להתמודד עם נביחות של הגור כשהוא מוגבל במקום?

כדי להימנע מנביחות בשעות לא רצויות, היינו ממליצים להתחיל להרגיל את הכלב לשטח המצומצם רק כשאתם בעבודה או מחוץ לבית, אולם בלילה לשחרר אותו. לאחר שהוא התרגל עקרונית לשהייה במקום, ניתן להתחיל להכניס אותו לשם גם בלילה. כאשר הכלב נובח, אסור לשחרר את הגור ואף רצוי להתייחס אליו כמה שפחות, כדי שהוא יבין שהנביחות לא עושות עליכם רושם.

מעוניינים לברר פרטים נוספים אודות חינוך גורים וכלבים לצרכים? צרו אתנו קשר ונשמח לסייע!

לקורס אילוף המשלב חינוך ומשמעת – 050-5236090

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!