כלבים וילדים

אם היינו צריכים להצביע על אחד מהפחדים הנפוצים ביותר הקשורים לכלבים, היינו מצביעים כמובן על הפחד מפגיעת כלבים בילדים או בתינוקות, חלילה. הבעיה מתבטאת בעיקר אצל כלבים בינוניים וגדולים, אולם פחד כזה קיים מפני כלבים בכל הסוגים והגזעים. ובכן, חשוב לנו להדגיש מעכשיו כי למרות שקיים הסיכוי שכלב מסוים יתקוף ילד או תינוק במצבים מסוימים, הכל תלוי בחינוך, פשוטו כמשמעו.

כלבים וילדים
כלבים וילדים

כמה הנחות בסיס לדרך:

  • חשוב להקנות לכלב חינוך נכון גם כאשר הכלב נראה כאילו הוא רק רוצה לשחק עם התינוק (מיד נסביר מהן ההתנהגויות הבעייתיות שיש לשים לב אליהן).
  • אין טעם להרחיק את התינוק מהכלב או את הכלב מהתינוק בלבד. התנהגות כזו יכולה אף להזיק יותר.

מהן ההתנהגויות שצריכות להדליק אצלנו נורה אדומה?

כפי שנסביר בהמשך, מומלץ להכין כל כלב לקיומו של תינוק או פעוט בבית עוד לפני המפגש ביניהם. למרות זאת, אם לא ניתן או שלא הספקתם לעשות זאת, חשוב לשים לב לסימנים כמו: רדיפה של הכלב אחרי התינוק, ניסיונות להתגרות בו, כל גילוי של תוקפנות, לרבות תוקפנות טריטוריאלית וכד'.

שלב ראשון: הבנה של יצרי הכלב

היצר הראשון שיש לקחת בחשבון בכל הנוגע לנושא, הינו יצר ציד. הכלב הינו חיה מבויתת, אולם יש לו עדיין "שאריות" מחיי הפרא שחי לפני אלפי שנים כשאבות אבותיו חיו בלהקות בטבע. לא בכל הכלבים קיים יצר ציד ברמה גבוהה, אולם אצל אלו שכן, תזוזה מהירה, בריחה וכד, יכולה לעורר אצלם בקלות את יצר הציד.

יצר נוסף שעלול להתעורר בהקשר של ילדים קטנים הינו יצר השליטה בלהקה. הכלב חושב במובנים של היררכיה, כלומר הוא בעל תפיסה מסוימת הרואה כיצד כל אחד מחברי הלהקה מסודר במקומו בלהקה, כשהשאיפה הטבעית של הכלב היא לעלות בסולם הדרגות ולהפוך למנהיג. יצר זה כולל פעמים רבות את הרצון להכניע חברים אחרים בלהקה או להוכיח שהוא "מעליהם" בסדר ההיררכי.

כיצד ניתן להרגיל את הכלב לנוכחות ילדים ותינוקות?

כל תהליך של מיתון יצרי הכלב צריך לכלול גם חשיפה נכונה לילדים ותינוקות. מומלץ להרגיל את הכלב מגיל צעיר, או בפרט, לפני הבאת תינוק חדש הביתה, לסביבה בה יש ילדים קטנים למשך כמה חודשים. הכלב אמור להבין בראש ובראשונה כי ילדים ותינוקות הם חלק מהסביבה הטבעית.

כמו כן, חשוב לתקן את היצרים שהזכרנו לעיל, במידה והם קיימים אצל כלבכם. תיקון התנהגות נעשה באופן הבא: יש לחבר את קולר הכלב לרצועה מתאימה (אפשר להתחיל ברצועה רגילה וקצרה) ולהשאירו כך בבית או בחוץ. בכל פעם שהכלב מנסה לרוץ אחרי ילד, לקפוץ עליו או לרדוף אחריו, יש לומר בתקיפות "לא!" ולמשוך את הרצועה בחוזקה. כמו כן, חשוב מאוד מאוד לא להרחיק את הכלב מהילד, שכן פעולה כזו רק תעורר אצל הכלב התלהבות יתרה. לכן, יש להשאיר את הילד\התינוק במוקם ורק לתקן את הכלב במידה וקיים צורך.

בנוסף, קיימים תיקונם נוספים שתוכלו לעשות במקרים אחרים, כמו למשל במקרה בו הכלב מגן על המקום שלו על הספה, או במקרה בו הכלב מגן על חפצים שונים שלו. ככלל, יש להבהיר לכלב כי אתם והילדים הנכם בעלי הבית ו"ראש הלהקה" ולכן, הנכם נמצאים בראש ההיררכיה. ניתן לעשות זאת למשל על ידי הזזת הכלב כשהוא מסרב לקום מהספה לטובת הילד, או להבהיר לו כי קערת האוכל איננה בהכרח שלו אישית.

לפרטים נוספים והיוועצות בנוגע להתנהגויות כלבים ודרך חינוכם, תוכלו לפנות אלינו ונשמח לסייע לכם:

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!