איך לאלף כלב לא לקפוץ ?

אימון להפסקת הקפיצות
אימון להפסקת הקפיצות

מדוע הכלב קופץ על אנשים?

קיימות שתי סיבות עיקריות שיכולות לגרום לכלב לקפוץ על אנשים הכוללים הן את בני הבית והן את האורחים\הזרים המגיעים הביתה או אל שטח הבית: הסיבה ראשונה הינה שמחה או שמחת יתר. חשוב לציין שלעיתים שמחה זו הינה פורצת גבולות ואינה חיובית כ"כ, לא משום שהכלב לא צריך שמח לראותכם, אלא משום שהיא יכולה להעיד על בעיות שונות החל מחוסר גבולות ועד לחרדת נטישה. הסיבה השנייה הינה רצון לבחון גבולות, כלומר ע"י הקפיצה והנחת הרגליים הקדמיות של הכלב עליכם, הכלב מנסה לבחון היכן הוא עומד בהיררכיה ביחס אליכם. שימו לב – הפעולה הזו יכולה להיראות כמו שמחה, אבל היא בעצם דיי מסוכנת לעתיד.

האם הקפיצות הן בעיה?

ככלל, כשכלב יחסית גדול קופץ על בני הבית או על זרים מתי שהוא רוצה, זו יכולה להיות בעיה. כשיש ילדים קטנים בבית לדוגמא, גם כלב קטן הקופץ עליהן בפתאומיות יכול לגרום לנפילה, כל שכן כאשר מדובר בכלב גדול ממדים. בנוסף, קיים נושא הגבולות ובפרט, ההיררכיה, ונסביר: כלב הוא חיה חברתית שמעוניין לחיות בלהקה שלה היררכיה קבועה, החל מראש הלהקה (שבמקרה שלנו, אמורים להיות הבעלים) ועד לתחתית ההיררכיה הכוללת למשל כלבים צעירים יותר בבית, וכד'. במידה והכלב בודק את גבולותיו כל הזמן ומגלה כי הוא נמצא מעליכם לכאורה, הכלב עשוי שלא להקשיב להוראותכם במקרה הטוב, ואף לנהוג בתוקפנות בעתיד במקרה הפחות טוב. כך או כך, אנו מציעים לטפל בנושא הקפיצות מוקדם ככל הניתן.

כיצד ניתן למנוע מהכלב להתרגל לקפוץ על אנשים?

שיטת אילוף יעילה היא חיבור קולר הכלב לרצועה בזמן שהוא משוחרר בבית. כשהכלב מתחיל לקפוץ על בני הבית או על זרים, יש למשוך בתקיפות את הרצועה ולומר "לא!" חזק ובטוח, שלא משתמע לשתי פנים. יש לחזור על הפעולה הזו בכל פעם שהכלב קופץ על אנשים ובסמוך מאוד או תוך כדי הקפיצה, אחרת תאבדו את המומנטום. מומלץ להתאמן מספר פעמים בשבוע על ההוראה עם שכן או חבר שנכנס הביתה. לאחר כמה שבועות, ניתן לקשור את הכלב ברצועה ארוכה יותר, רצועת אילוף של 5 מ' ולהמשיך את הפרקטיקה, רק מרחוק.

בכל מקרה – אסור להרביץ לכלב!

לקורס אילוף המשלב בעיות התנהגות ומשמעת – 050-5236090

בסופו של יום, המטרה שלכם כבעלים הינה ליצור מערכת יחסים המבוססת על אמון וכבוד עם הכלב. שיטת התיקון עם הרצועה תתקבל אתל הכלב כאזהרה והבהרה, אבל לא כמשהו מפחיד שיהפוך אתכם לגורם מרתיע במובן השלילי של המילה. לעומת זאת, מכה כלשהי, גם הקטנה ביותר, תיתפס על ידי הכלב באופן לא חיובי ותגרום לו לפחד, לתקוף בחזרה או פשוט לאבד את הקשר הטוב עם הבעלים.

הכי פשוט – לשלוח את הכלב לקורס אילוף לכלבים

אנחנו ממליצים על שליחת הכלב לקורס אילוף כלבים, מסיבה אחת פשוטה – לכל כלב קיים האופי שלו, היצרים שלו והדרך שבה הוא יבחר לבטא אותם. עבור כלב אחד, בדיקת מקומו בהיררכיה יכולה להתבטא בקפיצות על אנשים, בעוד שעבור כלב אחר העלייה על הספה, משחקי נשיכות למיניהם וכד' יהיו אלה שיבטאו את בדיקת מקומו בהיררכיה. לכן, מומלץ להיוועץ על מאלף כלבים לשם התאמה של האימון לכלב הספציפי. נוסף על כך, קורס האילוף מבסס את הקשר ואת התקשורת הטובה בין הכלב לבעלים, שהם למשעה הבסיס להתנהלות נכונה עם הכלב וליציבותו שלו.

רוצים שהכלב יפסיק לקפוץ עליכם? אנו זמינים עבורכם לשאלות, היוועצות ומידע אודות קורסי האילוף שלנו. צרו קשר בהקדם או השאירו פרטים.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!