איך ללמד כלב להחזיר חפץ\משחק

איך מלמדים כלבים להביא חפצים?

מכירים את הסצנה בסרטים, שבה הכלב מביא עיתון, תיק או את השלט לבעלים? ובכן, כלבים רבים הינם בעלי יצר הבאת חפצים, יצר שאתם כבעלים יכולים לנצל לטובתכם ולטובת חיזוק המשמעת של הכלב, כך שאם אתם מעוניינים לבדוק אם גם כלבכם מתאים לאילוף זה, המשיכו לקרוא!

איך ללמד כלב להביא חפצים
איך ללמד כלב להביא חפצים

האם כל הכלבים יכולים להביא חפצים?

לא. הבאת חפצים על ידי הכלב היא יצר אשר קיים בחלק מן הכלבים, או על כל פנים, לא קיים בכל הכלבים באותה הרמה. לכן, אנו ממליצים לבדוק קודם האם היצר קיים בכלבכם (באופן שאותו נסביר מיד), לפי שאתם ניגשים לאילוף עצמו.

אז, בדיקת יצא הבאת החפצים של הכלב מתרחשת באופן הבא:

מכירים את הכלבים שרצים אחרי צעצוע או חפץ שזורקים להם? במידה וכלבכם כזה או שאתם חושבים שהוא כזה, נסו לזרוק לו חפץ ולוודא שהוא תופס אותו ונשאר עמו, או רץ איתו לזמן מה. במידה וכלבכם תופס את החפץ ונשאר או רץ איתו מספר דקות, כלבכם מתאים לאילוף הבאת חפצים. אולם, במידה וכלבכם רק תופס את החפץ אבל לא נשאר איתו, או לא תופס את החפץ בכלל – סימן שכלבכם לא מתאים לאילוף הספציפי הזה.

מה צריך כדי להתחיל לאלף את הכלב להביא חפצים?

עליכם לרכוש לכלב קולר (מבד) ורצועת פלקסי. לרוב הכלבים כבר יש קולר מבד, כך שסביר להניח שתצטרכו לרכוש רק את הרצועה המיוחדת.

דרך האילוף לכלב להבאת חפצים:

ראשית, עליכם לחבר לקולר הכלב רצועה ארוכה (כזו שתאפשר לו ללכת למרחק מה מכם ולחזור בחזרה אליכם). כשהכלב מחובר לרצועה, יש לזרוק לו את החפץ שתרצו שהוא יביא אליכם או יחזיר. חשוב ליצור קשר בין פקודה לבין הביצוע, ולכן יש לומר "תביא" בעת שאתם שולחים את הכלב לחפץ. לאחר שהכלב הצליח לתפוס בחפץ, משכו ברצועה תוך כדי מתן פקודת "תביא" עד שהכלב יגיע אליכם. ברגע שהכלב כבר לידכם או מולכם, עליכם לומר לו "עזוב" עד שהוא יעזוב את החפץ. לבסוף, מיד לאחר שהכלב כבר עזב את החפץ, יש להעניק לו אוכל או משחק שהוא אוהב. יכול להיות שכלבכם לא יעזוב את החפץ ישר או גם לאחר אמירת כמה פעמים "עזוב" ובמקרה כזה, תוכלו להעניק לו את החפץ או האוכל תוך כדי שהחפץ שהביא לכם עוד בפיו, על מנת שהוא יעזוב את החפץ כדי לקבל את הצ'ופר. בסופו של דבר, המטרה שלכם היא ללמד את הכלב לחזור אליכם מהר ע"מ לקבל את החטיף או הצופר כמה שיותר מהר.

במידה ותרצו שהכלב ישב לפני שהוא מעביר לכם את החפץ, תוכלו לתת לו את ההוראה לשבת – "שב" מיד כשהוא חוזר אליכם (לאחר שקיצרתם את הרצועה בפקודת "תביא") ומיד לאחר ה-"שב" אמרו לו "עזוב" עד שהוא עוזב את החפץ. יש לתת לו את הצ'ופר מיד כמובן.

עם איזה חפצים כדאי לעבוד בהתחלה?

ההמלצה היא להתחיל עם חפצים שהוא מכיר ואוהב, לרבות צעצועים, משחקים ועוד. לאחר תרגול של בערך חודש, ניתן להחליף את החפץ מצעצוע לכל חפץ אחר שתרצו שהכלב יביא\יחזיר לכם, כמו עיתון, שלט, תיק וכד'.

מעוניינים לחזק את המשמעת של כלבכם? רוצים לבדוק אילו פקודות מתאימות לו במיוחד? תוכלו ליצור אתנו קשר, ואחד מהמאלפים המעולים שלנו ישמח לספר לכם על קורסי האילוף שלנו, או לעמוד לרשותכם בכל שאלה הנוגעת לאופי הכלב וסוג האילוף המתאים לו. לפרטים: 050-5236090

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!