אילוף להפסקת נביחות טורדניות בכלבים

איך מאלפים כלב להפחית את הנביחות הטורדניות ?

מהן הסיבות הנפוצות לנבחנות טורדניות בכלבים?

איך מאלפים כלב להפחית את הנביחות הטורדניות
איך מאלפים כלב להפחית את הנביחות הטורדניות

נביחה מפחד – פעמים רבות הנביחות נובעות מפחד של הכלב מפני זרים, כלבים אחרים או כל רעש בלתי מזוהה שהם שומעים בחוץ. חשוב להבדיל בין נביחות כלבים צעירים (גורים), לבין נביחות כלבים בוגרים ומבוגרים: ברגע שהכלב כבר התגבר ושירש לעצמו את הרגל הנביחות, לרוב יהיה מאוד קשה לאלף אותו לחדול מהן, אולם ניתן להיוועץ במאלף כלבים מקצועי לשם צמצום התופעה עד כמה שניתן.

נביחות כתוצאה מחרדת נטישה – חרדת נטישה הינה תופעה נפוצה אצל כלבים, שבה הכלב מפתח תלות מסוימת בבעלים או אפילו בכלב אחר, תלות אשר תגרום לו להגיב באופן מוגזם כשמתעורר בו החשש שהבעלים או הכלב יעזוב אותו לצמיתות. תלות כזו מתפתחת לרוב כשבעלים נוהגים ללטף את הכלב במשך שעות רבות במהלך היום ולשמור עליו צמוד אליהם כשהם בבית וכד'. כמו כן, כלבים יכולים לפתח תות כלפי כלבים אחרים שהיו בבית ולפתע כבר אינם. אחת מן התופעות הנלוות לחרדת נטישה היא נביחות הכלב כשהבעלים הולך או איננו נמצא בבית.

נביחות בלילה – הכלב הוא חיה טריטוריאלית והישרדותית, ולכן כשיורד הלילה, הכלב עלול להרגיש סכנה ולנבוח על כל פיפס שמעורר את האינסטינקטים שלו.

נביחות של כלבי שמירה – לעיתים, קיימים כלבים שנועדו אמנם לשמרה על שטח או נכס וכד', אולם אילוף לא נכון של הבעלים גרם לדיכוי של יצר השמירה באופן שבו הכלב איבד את האיזון. במצב כזה, ייתכן והכלב ינקוט בנביחות יתר.

הפסקת נביחות היתר: למדו את כלביכם לנבוח בפקודה, לפני שאתם מלמדים אותם להפסיק לנבוח בפקודה

בעלים רבים לעיתים פשוט מלמדים את הכלב את פקודת ה"שקט", אולם אינם מבינים כי הכלב איננו מבין באמת מה הבעלים רוצה ממנו תוך כדי נביחות. חשוב לזכור, כי הנביחות של הכלב הינן אינסטינקט טבעי ולכן, כשהבעלים לפתע צועקים "שקט!" הכלב לא בהכרח יהיה ברמת הקשב המתאימה ע"מ לפסיק לנבוח. במקום זאת, אנו מציעים ללמד תחילה את הכלב לנבוח בפקודה ורק לאחר מכן, ללמד אותו להפסיק בפקודה. לפעולות הללו כמה יתרונות: תחילה הכלב ילמד כי הפסקת הנביחות היא טבעית ומתרחשת לאחר תחילת הנביחות. שנית, כלב שמתחיל לנבוח בפקודה יהיה ממילא קשוב יותר לבעלים לאחר מכן, ולכן יהיה גם מוכן לפקודת השקט שתבוא מיד.

אופן האילוף:

יש לקשור את הכלב למרחק מסוים מנקניק או חטיף אחר שהוא אוהב, ולהבהיר לו כי לא יוכל להגיע אליו. כשהכלב מתחיל לנבוח, יש לומר מיד "כלב טוב" ו"דבר" (ישר אחרי הנביחות) ולתת לו את החטיף. לאחר מכן, יש לחזור על פקודת ה"דבר" וכשהוא מתחיל לנבוח, שוב לומר לו כלב טוב ולהעניק לו חטיף. באופן כזה ובד"כ לאחר שבועיים שבהם הכלב למד את הפקודה "דבר", ניתן לעבור ללימוד פקודת ה"שקט".

את פקודת השקט יש ללמד באופן הבא: יש לומר לכלב "דבר!" ומיד לאחר מכן "שקט", תוך סגירת פיו עם היד. סגירת הפה הפיזית תגרום לכלב להבין מה הכוונה בפקודה. לאחר שבועיים של אימון כזה, יש לחבר לכלב רצועה וקולר חנק שהינו קולר אילוף. בזמן שהכלב שלכם ייכנס למצב הנחנות יתר, יש לתת את הפקודה "שקט!" ורק אם הכלב לא שתק, יש לומר בתקיפות "לא!" ולתקן אותו ביחד עם הרצועה. יש לחזור על הפקודה בכל פעם שהכלב נובח רבות ומפריע.

  • חשוב לציין שיש קולרים מיוחדים להפסקת הנביחות במצבים קיצוניים, כמו קולרים אלקטרוניים למיניהם או קולרים נגד נביחות. קולרים אלו לא מומלצים לשימוש בכל מצב, ולכן יש להיוועץ עם מאלף מקצועי במידה ותרצו לבחון את השיטה.

מעוניינים לטפל בנביחות היתר של הכלב? צוות המאלפים שלנו ישמח לסייע לכם! צרו קשר בהקדם או השאירו את הפרטים באתר.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!