גדר גורים – כלוב אילוף לכלבים

איך לבחור כלוב ? איך להרגיל לכלוב ?

בעלים מסוימים מביעים התנגדות לשימוש בכלוב ככלי חינוכי עבור הכלב, עקב מגוון סיבות. אולם, חשוב לדעת שהכלוב יכול להיות כלי עזר אפקטיבי ביותר שבכוחו לסייע לתהליכי חינוך ואילוף חיוביים!

כלוב אילוף כלבים
כלוב אילוף כלבים

תיחום פיזי: מדוע הוא חשוב עבור הכלב ומה תפקידו בתהליך החינוכי?

חשוב לנו להדגיש כי בשונה ממה שאנשים רבים סוברים, הכנסת הכלב לכלוב או לתיחום, איננו פתרון בפני עצמו ואילוף הכלב לא יכול להישען על פתרון זה בלבד. יתר על כן, ללא נקיטת צעדים נוספים של אילוף והקניית הרגלי התנהגות לכלב, התיחום לא יעיל לטווח הארוך. עם זאת, התיחום ככלל יכול לסייע בהקניית הרגלי עשיית צרכים נכונים, שיפור התנהגות הכלב בתחום הריסת חפצים בבית, סיוע במקרים של חרדת נטישה ועוד.

אילו סוגי תיחום קיימים ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד?

  • גדר גורים

כשמה כן היא, גדר גורים הינה גדר גמישה, זולה ונוחה לשימוש. הגדר מאפשרת לבעלים לתחום את הכלב או הגור בגדלים משתנים בהתאם לצורך, וכן להזיזה ולהעבירה ממקום למקום בבית או בחצר.

יתרונות: גדר דורים מהווה פתרון זמני וזול יחסית לאילוף גורים או כלבים עדינים הנמצאים בהליך אילוף, שאינם זקוקים לפתרון מאסיבי יותר כמו כלוב טיסה.

חסרונות: הגדר תוחמת את הכלב רק מהצדדים, מה שאומר שהגור או הכלב יוכל לקפוץ מעל הגדר אם יהיה מסוגל לכך. לכן, הגדר איננה מתאימה לכלבים גדולים וחזקים, או כפתרון לגורים שעתידים לגדול לממדים גדולים יחסית. כמו כן, הגדר איננה נחשבת ליעילה לכלבים או לגורים עם בעיית צרכים קשה, שכן הכלב עשוי להמשיך לעשות את צרכיו גם בתוך השטח התחום.

  • כלוב אילוף

כלוב אילוף הינו כלי ייעודי הבנוי מרשת ברזל, לעיתים מחיצה, ומגש. כלובי האילוף מתאימים במיוחד לכלבים הזקוקים לתיחום הניתן לשינוי בהתאם לשלבי האילוף וכמו כן, לכלבים הזקוקים לאותו תיחום מלמעלה, שחסר בשימוש בגדר הגורים.

יתרונות: כלוב האילוף הינו מתאים במיוחד לכלבים עם בעיית צרכים, או ניקיון אישי. כמו כן, מדובר בפתרון זול יחסית, נוח לשימוש ונוח לניקיון.

חסרונות: מניסיוננו, רוב הכלובים שנמכרים בארץ מתאמים אך ורק לכלבים עדינים או חלשים יחסית, שכן כלב חזק יכול בקלות לשבור את הכלוב וחלילה, להיפצע על הדרך. מעבר לכך, הכלובים הללו לא מתאימים לכלבים בעלי חרדת נטישה חמורה.

  • כלוב טיסה

כלוב טיסה או כלוב הטסה, הינו כלוב מאסיבי העשוי רובו מפלסטיק קשיח ורשת מקדימה. בחלק העליון של הכלוב יש חורים המסייעים לאוורור הכלוב בעת טיסה.

יתרונות: מבין הכלובים שהוצגו, כלוב הטיסה הינו החזק מכולם ולכן מתאים גם לכלבים בעלי יכולות פיזיות משמעותיות, או לכלבים בעלי חרדת נטישה חמורה. כמו כן, מדובר בכלוב המתאים לנסיעה, שכן  הוא מגן על הכלב מחד, ומונע לכלוך והשתוללויות מאידך. כלוב הטיסה מתאים ככלי עזר לתהליכים חינוכיים רבים.

חסרונות: מדובר בכלוב יקר יחסית, שגודלו לא ניתן להתאמה או לשינוי.

כיצד מרגילים את הכלב לתיחום?

כאמור, כל פתרון תיחום הינו שונה במעט מרעהו. עם זאת, הנה כמה טיפים כלליים שיסייעו לכם:

  • במידה ומדובר בגדר גורים או בכלוב אילוף – חשוב להקטין בהדרגה את התיחום, ורק לאחר שבועיים שבהם הכלב התרגל לכל הכלוב.
  • שימוש באוכל ובחטיפים – ניתן לתת לכלב את האוכל בתוך הכלוב, תוך פיזור צ'ופרים וחטיפים בפנים כמה פעמים ביום.
  • סגרו את הכלב בפנים לכמה שניות עד כמה דקות בהדרגה כשאתם לידו – לאחר שהכלב נכנס לכלוב עם האוכל, נסו לעשות זאת כמה ימים ברצף ואט אט העלו את זמן השהייה.
  • צאו בהדרגה מהחדר ואח"כ מהבית לזמן קצר – בהתחלה, יש להרגיל את הכלב לכך שאתם באזור אך לא לידו, ולאחר מכן ניתן להתחיל לצאת בהדרגה מהבית לזמנים קצרים.  

הנכם מוזמנים להיוועץ אתנו באשר לשימוש בכלוב או תיחום. צרו קשר או השאירו פרטים.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!