גישות לאילוף כלבים

כל מי שמחליט לאמץ כלב, במוקדם או במאוחר מבין שאם הוא לא יאלף אותו, הכלב ירגיש כמו השליט בבית ויעשה את כל מה שירצה. צריך להבין שהכלבים הם צאצאים של הזאבים. הזאבים מתנהלים בלהקות. לכל להקה יש סולם היררכי ובראשה המנהיג. לכל זאב בלהקה יש את מעמדו בסולם. המשפחה שלכם היא הלהקה של הכלב, לכן עליו להבין את מעמדו בסולם ההיררכי. הכלב צריך להיות בתחתית הסולם כדי שכל אחד במשפחה יוכל לאלף אותו.

חיזוק שלילי

בישראל פועלים מאלפי כלבים רבים. לכל שאלה שתציגו עלולות להיות תשובות שונות והצעות שונות לאילוף הכלב. יש מאלפי כלבים הדוגלים בשיטות הנחשבות לאגרסיביות יחסית. למשל שימוש בקולרי חנק וקולרים חשמליים. בעזרת אמצעים אלו ניתן להפגין שליטה ולעצב את התנהגותו של הכלב בקלות, אולם יש בהן חיסרון בולט. שימוש בקולרים אלו הוא אכזרי. קולר חנק מכאיב לכלב, כמו גם קולר חשמלי היוצר התניה שלילית מכאיבה.

חיזוק חיובי

מאלפי כלבים אחרים מתנגדים באופן גורף לשיטות החיזוק השליליות. הם מאמינים ששיטות חיוביות בונות מערכת יחסים טובה יותר בין הכלב לבעליו מאשר שיטות שליליות. הכלב יהיה שמח ומאושר יותר לבצע את פקודות בעליו אחרי חיזוקים חיוביים מאשר ע"י חיזוקים שלילים. חיזוק חיובי פרושו לתגמל את הכלב בכל פעם שהוא מבצע את מה שמאלפו מבקש ממנו. במקום יצירת פחד מביצוע פעולות לא טובות, הכלב מעודד לבצע פעולות הנחשבות להתנהגות טובה.

מניעת התנהגות שלילית

אחת הדרכים היותר יעילות לעצב את התנהגותו של הכלב היא למנוע התנהגויות שליליות בטרם הן קורות. למשל כדי למנוע מהכלב לנשוך כל דבר בבית, צריך לתת לו צעצועים מכל הסוגים על מנת שלא יסתקרן לנשוך רהיטים ובגדים. כדי למנוע מהכלב לנשוך את הרצועה, צריך ללמד אותו כיצד להירגע כאשר הוא רואה את הרצועה עוד לפני שמתחילים לצאת אתו לטיולים.

אז מה היא השיטה המומלצת

אף אל פי שלפעמים נדמה כי חיזוק שלילי משפיע יותר, עדיף להשתמש ב 2 שיטות האילוף האחרות במקביל: אילוף כלבים למניעת התנהגות שלילית וגם אילף בעזרת חיזוק חיובי להתנהגויות שלא נמנעו בשיטה הקודמת. כמו שאומרת הקלישאה, "אפשר לתפוס יותר זבובים עם דבש מאשר עם חומץ".

הנכם מוזמנים ליצור אתנו קשר בטלפון, או להשאיר פרטים דרך האתר:

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!