חרדת נטישה בכלבים

כלבים הם חיות חברתיות אשר יכולים להיקשר לדמות אחת או יותר מבני המשפחה (ואפילו לכלב נוסף), ולפתח דיכאון וחרדה כאשר ייפרדו מאותה הדמות או הדמויות, בין אם מדובר בתקופה ארוכה ובין אם מדובר בתקופה קצרה. מהן תופעות הלוואי של החרדה וכיצד ניתן לטפל בה?

חרדת נטישה בכלבים
חרדת נטישה בכלבים

ממה נגרמת חרדת נטישה אצל כלבים?

  • שהיית הבעלים עם הכלב לזמן ארוך בבית – לעיתים קורה כי בעלים נשארים בבית עם הכלב לתקופה ארוכה יחסית, למשל כמה שבועות, ולאחר מכן חוזרים לעיסוקיהם הרגילים. הישארות כזו בבית, בייחוד כשאר הבעלים הקדישו זמן ארוך מהרגיל לטיפול בכלב, עלולה ליצור אצל הכלב חרדה מנטישת הבעלים כאשר אלו יחזרו לעבודה, ללימודים, או לעיסוקיהם הרגילים (בגלל זה אגב, מומלץ לבעלים לא לשהות עם הכלב ימים שלמים ורצופים וכן, להשאיר את הכלב רחוק מהבעלים תקופה ממושכת כל יום, כדי למנוע חרדת נטישה).
  • תשומת לב מוגזמת – אם אי פעם תהיתם מה עודף ליטופים יכול לגרום, אז הנה התשובה עבורכם: בעלים המבלים זמן רב בכל יום עם הכלב שבו הם מלטפים, משחקים איתו וכד', יכול לגרום לחרדת נטישה אצל כלבים (חשוב לציין שאנו מדברים על זמן ארוך מהרגיל).
  • הפרדת הכלב מכלב אחר לאחר זמן ממושך – קורה לעיתים כי כלב מסוים גודל עם כלב אחר ולאחר זמן מה, מכל סיבה שהיא, הם נפרדים. התרחשות כזו יכולה גם היא לגרום לחרדת נטישה אצל הכלב.

כיצד ניתן לזהות חרדת נטישה אצל כלבים?

במידה וכלבכם החל להרוס חפצים בבית כשאתם לא נמצאים (בייחוד חפצים עם הריח שלכם), לילל ולנבוח כאשר אתם עוזבים את הבית, לנסות לברוח כשהוא לבד בלעדיכם, להשאיר צואה או שתן במקומות שונים בבית ואף כשהכלב מתחיל חלילה לפגוע בעצמו – כל אלה יכולים להיות סימנים לחרדת נטישה.

גם כשאתם בבית ניתן לזהות סימנים מוקדמים לחרדת נטישה: במידה והכלב רודף אחריכם לכל מקום ומנסה לשמור אתכם על קשר עין תמיד, כשהכלב מתחיל להראות סימני עצבנות וחרדה כשאתם מתכוננים ליציאה, כשהכלב מתלהב בצורה מוגזמת בעת שאתם חוזרים הביתה (על ידי הטלת צואה או שתן, רעידות בגוף וכד'), כשהכלב נלחץ כשהוא מושאר לבד ברכב לכמה דקות מעטות ובכלל כשהכלב מנסה לישון עם או ליד הבעלים אפילו בלילה – כל אלה יכולים להעיד על התפתחות חרדת נטישה אצל הכלב.

כיצד ניתן להתמודד עם התופעה?

  • מומלץ לנסות ולהוריד את תשומת הלב שניתנת לכלב בהדרגה, בייחוד אם נהגתם להעניק לו עודף תשומת לב – זכרו כי אצל כלבים, עודף תשומת לב יכולה לפתח תלות, בעוד שתשומת לב מתונה יכולה לסייע בבניית ביטחון עצמי נכון. לכן, בעיקר לפני שאתם יוצאים או אחרי שאתם חוזרים אל הבית, נסו לא להתייחס לכלב ישר, לא ליצור קשר עין מתמשך, לא ללטף אותו רבות בעת החזרה וכד'.
  • התאמנו על יציאה וחזרה אל הבית מספר פעמים ביום – קחו את המפתחות, נעלו נעליים וכד', וצאו מהבית כמה פעמים ביום לתקופה של שתי דקות או כמה דקות לכל היותר, וחזרו לאחר מכן. בצורה כזו, הכלב יתרגל ליציאתכם מהבית לעיתים קרובות ויבין כי אתם חושרים בסוף. על הפעולות האלה יש לחזור כמה פעמים ביום כאמור, למשך כמה שבועות.
  • במידה והכלב החל להרוס חפצים בבית, ניתן להגביל את המקום בו הוא נמצא כשהוא לא בהשגחה ע"י כלוב אילוף למשל וכד'.
  • נסו לעייף את הכלב עם אימוני כושר או אילוף – אימונים כאלה (או גם וגם) יגרמו לכלבכם לישון או לנוח כשאתם לא בבית.
  • נסו אימוני משמעת – אימוני משמעת מקצועיים עובדים בין היתר על יכולת הכלב לסמוך על בעליו ולרסן את התנהגותו.

מעוניינים בליווי אישי ובפתרון אפקטיבי לתופעה? צרו קשר וקבלו מידע על אילוף מותאם לכלבכם.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!