רפואה משלימה טבעית – גם לחיות מחמד

רוב האנשים לא יודעים זאת, אולם קיימת בישראל רפואה משלימה טבעית גם לחיות מחמד. הטיפולים אותם מקבלים הכלבים והחתולים הינם דומים לטיפולים המקובלים אצלנו בני האדם והם כוללים, טיפולים הומאופתיים, דיקור, תוספי מזון טבעיים, הידרותרפיה ועוד. ניתן כמובן לשלב את הטיפול הטבעי ביחד עם הטיפול הקונבנציונאלי על מנת להשיג את היתרונות מכל העולמות. בואו ללמוד מהם אלטרנטיבות הטיפול הקיימות עבור חיות המחמד שלכם.

רפואה הוליסטית

הווטרינר או המטפל ההוליסטי אינו מטפל רק בתסמיני המחלה אלא הוא מחפש את שורש הבעיה על מנת למנוע הישנות של המחלה. מנקודת מבט הוליסטית, המטפל מבין כי הפונקציות השונות של הגוף תלויות אחת בשנייה וכי חוסר נוחות פיזית או רגשית אינה מייצגת את המשבר הרפואי עצמו אלא רק את הדרך של הגוף להביע כי יש חוסר איזון כלשהו שצריך לאתר ולטפל בו.

המטפל ההוליסטי אינו משתמש רק בתרופות קונבנציונאליות אלא לרוב משלב גם דיקור, תוספים הומאופתיים ו/או צמחי מרפא. מטפלים אלו מאמינים בדרכם למרות חוסר ההוכחות המדעיות בתחום מאחר והם רואים את התוצאות המעשיות של הטיפולים. באם זה כלב משותק אשר החל ללכת לאחר מספר פגישות דיקור או חתול בעל דלקת פטרייתית חריפה שהחלימה באמצעות שימוש בצמחי מרפא.

בארץ קיימים ווטרינרים רבים אשר משלבים בין העולמות הטיפוליים ולכן רואים ברפואה הטבעית כרפואה משלימה והיא אינה אלטרנטיבית או חלופית לרפואה הקונבנציונאלית. יש לציין כי פועלים באץ גם מגוון רחב של מטפלים טבעיים אשר מספקים טיפולי דיקור, צמחי מרפא והומאופתיה.

דיקור

פרוצדורת הדיקור הינה אחת משיטות הטיפול השונות הקיימות ברפואה הסינית המסורתית. במובן הצר ביותר, דיקור הוא למעשה החדרת מחטים דקות לנקודות שונות בגוף לשם גירוי תגובות פיזיות לצורך טיפול בכמעט כל סוג של מחלה או מצב רפואי, במיוחד למצבים של כאב. על פי הרפואה הסינית, בעיות פיזיות באנשים וחיות מחמד נוצרות כתוצאה מחסמים בערוצי האנרגיה (המרידיאניים) בגוף וברגע שנאתר את חסימה ונשחררה באמצעות דיקור נוכל לטפל בבעיה.

נעשו מספר מחקרים לנסות ולהוכיח או להפריך את תוצאות הטיפול בדיקור אולם לא התקבלו תוצאות חד משמעיות.

בארץ, לרוב משתמשים בדיקור לטיפול בבעיות מפרקים ושיתוק. המטפלים מדווחים על תוצאות חיוביות מבחינת יכולת התנועה והפחתה בתחושת הכאב של חיות המחמד לאחר מספר טיפולים. חשוב לציין כי לא נמצאו תופעות לוואי לטיפול בדיקור וכי הטיפול נחשב כבטוח.

צמחי מרפא

צמחי מרפא וחיות חיו יחדיו במשך זמן רב. במשך מיליוני שנים, חיות קטנות כגדולות השתמשו בצמחים כמקור העיקרי עבור ריפוי עצמי והחלמה ורוב התרופות הקונבנציונאלית הקיימות היום הם למעשה נגזרות סינטטיות של חלקים פעילים בצמחים שונים. לדוגמא, הפניצילין.

ישנם צמחים רבים אשר מכילים סגולות טיפוליות וישנם יתרונות רבים לשימוש בצמחים על מנת לטפל ולסייע בעת מחלות ובעיות רפואיות שונות. היתרון העיקרי הוא ומאחר והצמחים מכילים שילוב של מרכיבים פעילים, המרכיבים השונים מאזנים אחד את השני ובכך מפחיתים את תופעות הלוואי.

בשונה מתרופות קונבנציונאליות, ניתן לשקול שימוש בצמחי מרפא כמעט בכל סיטואציה. ניתן להוסיף צמחי מרפא לתזונת כלב בזמן מחלה על מנת לחזק את הגוף מערכת החיסון בכדי שיתמודד טוב יותר עם המחלה ואפילו השימוש בצמחי המרפא יפחית את תופעות הלוואי של התרופות הקונבנציונאליות. ניתן לתת לחיית מחמד חולה תוספי מרפא במקום תרופות באם היא הגיבה אל התרופות בצורה לא טובה ולא נשארה אלטרנטיבה אחרת. וגם, חשוב לא פחות, ניתן להשתמש בצמחי מרפא למניעת מחלות. כלומר, תוספת של צמחים מסוימים לתזונה היומית של חיית המחמד תחזק את המערכת החיסונית ותסייע למנוע היווצרות של מחלות קשות.

כיום, בחלק גדול מהמרפאות בארץ כבר יש שימוש בצמחי מרפא.

הומאופתיה

הומאופתיה הינה שיטת טיפול שהחלה לפני 200 שנה כאשר הרעיון המרכזי הוא "שדומה מרפא דומה". כלומר, ניתן לרפא סימפטומים מסוימים על ידי כך שניתן לחיית המחמד החולה חומר מסוים שמידה והיה ניתן לחיה בריאה היה מוביל לאותם סימפטומים. החומר הניתן הוא חומר מדולל מאוד אשר סולק ממנו האפקט הרעיל.

לרוב, המטופלים אשר מגיעים לטיפול הומאופתי מגיעים לאחר שמיצו אלטרנטיבות טיפול אחרות ומצב חיית המחמד הוא או כרוני קשה או אקוטי. הווטרינרים ההומאופתיים בארץ מדווחים כי התוצאות הטובות ביותר באמת מתקבלות כאשר מצב חיית המחמד הוא חמור.

לא קיימת הרבה ספרות מקצועית בתחום ההומאופתיה הווטרינרית ונראה כי התחום עוד בחיתוליו בישראל אולם ניתן לראות תוצאות טובות עד כה מבחינה טיפולית.

מהו הסיכון לחיית המחמד

למרות שלא נעשו מחקרים מדעיים רבים בתחומים אלו מאחר והגישות נחשבות כמשניות לעומת הרפואה הקונבנציונאלית, שיטות אלה נחשבות כבטוחות וכי אינן מובילות ברוב המקרים לתופעת לוואי או סכנה לחיית המחמד. חשוב לציין כי יש לבחור ווטרינר או מטפל מוסמכים בעלי רקורד טיפולי חיובי בתחומים אלה בדיוק כפי שהיינו בוחרים מטפל או רופא עבור עצמנו. וגם, כאשר רוכשים לחיית המחמד תוספי מזון או מוצרים המכילים צמחי מרפא יש לשים לב כי הם מחברות ידועות ובעלי כל האישורים הנדרשים המעידים על בטיחותם.

לסיכום, ישנם דרכים רבות לשמור על בריאות חיית המחמד שלנו מעבר לרפואה הקונבנציונאלית שהיינו רגילים אליה. תמיד מומלץ להתייעץ ולבדוק מה האופציות העומדות לראשותנו בתחילת הטיפול על מנת לעשות בחירה מושכלת אשר תיטיב עם חיית המחמד ותספק את התוצאות הטובות ביותר עבורה.

נכתב ע"י סיון זילבר, אתר "חיות ירוקות"

הנכם מוזמנים ליצור אתנו קשר בטלפון, או להשאיר פרטים דרך האתר.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!