שיטות אילוף כלבים – DOGS-DOGS

אנשים רבים שמעוניינים לשלוח את הכלב לאילוף, אינם מבינים כראוי בשיטות האילוף השונות ועלולים ליפול קורבן לגימיקים שונים המטעים ואף מוליכים שולל את הבעלים. לכן, הכנו לכם מאמר המפרט בקצרה על שיטות האילוף השונות, ועל יתרונן וחסרונותיהן.

מבחר שיטות אילוף
מבחר שיטות אילוף

אילוף חיובי: האמנם הוא כ"כ חיובי בחינוך הכלב?

אילוף חיובי מבוסס על צ'יפור הכלב בכל פעם שהוא מקשיב לפקודה או עושה משהו חיובי, ועל התעלמות בכל פעם שהכל באיננו מקשיב. הדרך הקלאסית שניתן להשתמש בשיטה הזו הינה להעניק לכלב חטיף בכל פעם שהוא נותן יד, יושב, מפסיק לנבוח לאחר פקודה וכד'. למרות שמדובר בשיטה שיכולה לסייע רבות בלימוד פקודות בסיסיות או לימוד טריקים, חשוב להבין כי השיטה הזו איננה יעילה לטווח הרחוק, וודאי שאיננה מותאמת לפתירת בעיות רציניות של הכלב. במלים אחרות, שיטת האילוף החיובי יכולה לשפר את סטטיסטיקת ההקשבה, אך לא לפתור בעיות מן השורש, כלומר לשנות התנהגויות בעייתיות ב-180 מעלות. כמו כן, זכרו – בכל הנוגע למשמעת, אין דבר כזה "חצי אילוף". כל התנהגות בעייתית של הכלב מסכנת אותו ואף יכולה לסכן את הסביבה.

 עוד כמה מילים על היררכיה: כידוע, כלבים פועלים בלהקה, כלומר, הם זקוקים מטבעם להיררכיה מסוימת הכוללת את ראש הלהקה וחברי הלהקה. במצב טוב, הבעלים נתפס על ידי הכלב כראש הלהקה ואז הכלב מתחיל לסמוך עליו, להקשיב לו וכיו"ב. אולם, שיטת אילוף חיובי בלבד לא מחנכת את הכלב להיררכיה נכונה ואף יותר מכך, לא מציבה גבולות אמתיים לכלב בשום צורה.

אילוף העושה שימוש ביצר הטבעי של הכלב

 שיטה זו מבוססת על ניצול היצרים הטבעיים של הכלב, כגון: יצר המרדף, יצר המשחק ועוד. שיטה זו יעילה למשל במקרה בו הכלב לומד לנקוט נביחה כשהוא מזהה איום. הכלב ילמד אט אט כי הנביחה מבריחה את האיום ולכן, הכלב יכול "לנצח" את האובייקט בעזרת הנביחה. כמו כן, ניתן להשתמש ביצר הקרב של הכלב לשם פיתוח ושימוש ביכולות משחק, כגון על ידי לקיחת צעצוע והנעתו, עד שהכלב מתלהב ומתחיל לרדוף אחריו.  למרות ששיטה זו מצוינת לשיפור ההנאה וההתלהבות מביצוע פקודות, גם שיטה זו לא מפתחת במיוחד את תפיסת ההיררכיה של הכלב וכן, לא תמיד מסייעת לבעיות משמעת או התנהגות.

שיטת התיקון ללא חיזוק

שיטה המבוססת על חינוך לציות, תוך ביטול התלות בעידוד, אוכל או משחקים. שיטה זו יוצאת מנקודת הנחה נכונה אמנם, הגורסת כי אם הכלב יתרגל לקבל צ'ופרים לאחר הציות, הוא תמיד יחכה להם ולא יבצע את הפקודות בלעדיהם. עם זאת, שיטה זו מייצרת כלבים בעלי התלהבות ברמה נמוכה ולעיתים אף כאלה המפגינים עצב ותסכול. ככלל, קיימות שיטות נוספות לביטול התלות בצ'ופרים או משחקים וכד', ללא פגיעה ברמת ההתלהבות והשמחה של הכלב.

שיטת הקליקר

שיטה פשוטה מאוד, המבוססת על השמעת קליק ממכשיר מיוחד, בכל פעם שהכלב מציית, ומיד לאחר מכם להעניק חטיף. גם כאן, מדובר על שיטה שיעילה עד גבול מסוים ויכולה ליצור תלות מיותרת בקליקר או בחטיפים. שימשו נרחב בשיטה זו מומלצת לכלבי עבודה צבאיים או משטרתיים, ע"מ שהכלב לא ייתלה במאמן שיכול להתחלף.

השיטה הקלאסית: שילוב מנצח בין כל השיטות

בגדול, מדובר בשיטה המבוססת הן על חינוך להיררכיה, הן על שימוש ביצרים הטבעיים של הכלב והן על חינוך לחוסר תלות. בשיטה זו אגב, נעשה שימוש במשחקים או צ'ופרים כדי לסייע לכלב ליהנות ולציית לפקודות בהתלהבות. עם זאת, כשהכלב מתנהג בצורה לא נכונה, מוצבים לו גבולות במידה הנכונה. כמו כן, בשיטה זו מתאימים לכל כלב את השיטות הספציפיות של האילוף, בהתאם לסוג וצרכי הכלב. למעשה, מדובר כאן באיזון נכון בין השיטות, ללא היצמדות או גחמה מיותרת לשיטה מסוימת בלבד.

במרכז לאילוף כלבים שלנו, משתמשים באופן מושכל בכל שיטות האילוף, תוך התאמה אישית של סגנון האילוף לכל כלב וכלב. לפרטים נוספים, צרו קשר או השאירו פרטים.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!