בורדר קולי-Border collie

אבותיו של הבורדר קולי השגיחו על כבשים מאז שבני אדם החלו להיעזר בכלבים בשביל מטרה זו באזור שעכשיו נקרא "בריטניה". בגבול בין סקוטלנד לאנגליה, כלב הרועים הפך לאחד מהנכסים היקרים ביותר שיכול להיות לרועה צאן. סוג הכלב השתנה בהתאם לתנאים של כל אזור, ואבותיו של הקולי אפיינו את האזור שלהם ונקראו "כלבי צאן וולשים", "כלבי צאן צפוניים", ו"קוליים סקוטיים". שמו של הבורדר קולי נובע ממורשתו הסקוטית – משמעות המילה "קולי" בדיאלקט סקוטי היא "כלב צאן".
ב-1860 כלבי צאן סקוטיים הוצגו בתערוכת הכלבים הגזעיים השנייה באנגליה, וזמן קצר מאוחר יותר המלכה ויקטוריה נתקלה בהם והפכה למעריצה נלהבת של הגזע. כיום, הבורדר קולי נחשב לאחד מכלבי הצאן הטובים ביותר. הגזע זכה להכרה רשמית באמריקה בשנת 1995.

אופי

הקולי הוא כלב אנרגטי, ערני, חרוץ וחכם. הוא לומד כל כך במהירות שלעיתים קשה להמשיך לאתגר אותו וצריך לדאוג להעסיק אותו כדי שלא יהפוך משועמם ומתוסכל. הדבר עלול להוביל לנביחות, חפירת בורות, רדיפה אחר מכוניות וכו' – זה לא כלב שישב בשקט על המרפסת לצד בעליו בזמן שהוא קורא ספר. חשוב לזכור שגזע זה פותח כדי לרוץ ולעבוד עם כבשים כל היום.
הבורדר קולי ידוע ברגישותו הגבוהה ביותר לבעליו. הוא מגיב לכל אות, משריקות ותנועות ידיים ולעיתים עד דברים מזעריים כמו הרמת גבות. למרות זאת, כלבים אלו יכולים להיות עקשניים ועצמאיים, ובהיעדר כבשים לרעות, הוא עלול לעשות דברים כמו לאסוף ולרדוף אחר חיות מחמד אחרות, ילדים ואפילו מכוניות. הוא גם עלול להפוך להיות ביישן או פחדן אם לא דואגים שיתרועע עם חיות ובני אדם מגיל צעיר.

גובה

זכרים: 48-56 ס"מ

נקבות: 46-53 ס"מ

משקל

זכרים: 14-20 ק"ג
נקבות: 12-19 ק"ג

תוחלת חיים

סביבות 12-15 שנים.

טיפוח

הקולי החרוץ אינו גנדרן ואין צורך לטפח אותו יתר על המידה כדי שיראה טוב, אבל יש להבריש את פרוותו פעם בשבוע כדי לדאוג שהשמן הטבעי שלה יחולק באופן שווה ולמנוע מראה שטוח ולא בריא. הוא משיר פרווה בזמן חילופי עונות, ואז מומלץ להבריש אותו יותר כדי לצמצם את כמות השערות על הרהיטים שלכם.

מומלץ לרחוץ אותו רק בעת הצורך – בערך אחת לארבעה חודשים, או כשהוא נהיה ממש מלוכלך או מריח לא משהו. יש לצחצח את שיניו פעמיים-שלוש בשבוע, אפילו כל יום במידת האפשר, לגזור את ציפורניו בערך אחת לחודש (אם יש צורך), ולבדוק את אוזניו אחת לשבוע כדי לראות שאין לכלוך, אדמומיות או ריח רע. יש לנקות אותן בעדינות עם צמר גפן טבול בנוזל ניקוי אוזניים בהמלצת וטרינר.

הנכם מוזמנים ליצור אתנו קשר בטלפון, או להשאיר פרטים דרך האתר:

גזעים נוספים שיכולים לעניין אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!