סלוקי – Saluki

היסטוריה –  על פי עדויות ארכיאולוגיות , ציורים , עבודות חרס וחריטות ניתן להעריך שהגזע קיים כ 10000 שנים .מקור הגזע במזרח התיכון כולו .
הסלוקי הוא אבי כלבי הרוח וקיים בשני מראות – מראה חלק ומראה מנוצה . שניהם וריאציות שונות של אותו הגזע .המנוצה בעל שיער משי בזנב , ברגליים ובאוזניים באורך שונה בין הקוים השונים .
על פי מחקר גנטי שפורסם בשנים האחרונות הסאלוקים היו בין ההתפצלויות הראשונות של הזאב והכלב , יש האומרים שאף היו מכלבי הבית הראשונים .הגזע היה ידוע כגזע של השבטים הבדואים ויחד איתם נדד בכל מזרח התיכון במשך שנים רבות . כך התפזרו הסאלוקים על פני השטח כולו .נמצאו עצמות כלבי סאלוקי בפירמידות שנקברו יחד עם בעליהם כאות כבוד והערכה .הסאלוקי מופיע בתנ"ך באחת משירותיו של שלמה המלך שם הוא מוזכר כזרזיר צר מותניים.
בקוראן הסאלוקי מופיע כשליחו של מוחמד .גם ביהדות וגם באיסלם מותר להכניס סאלוקים לבית.במשך שנים רבות הגזע הורבע למטרות צייד החל מארנבים ועד איילות .
לסאלוקים לסת רכה על מנת שהצייד לא יפצע , אם הצייד נפצע המזון אינו "חאלל" משמע כשר על פי המוסלמים.
הסאלוקים מסוגלים לסחוב צייד במשקל של כ4 ק"ג מספר קילומטרים בלי לפצוע אותו ולהביאו לבעליהם בעודו חי .
הגזע ניחן בראייה מצויינת ולעיתים אף צדו יחד עם בזים שהיו מאתרים את הטרף מלמעלה והסאלוקי היה מצטרף על פי סימן . בצעידות ארוכות נהגו הבדואים להעלות את הסאלוקים על הגמל כדי שלא יתעיפו וכשיש צייד באיזור שוחררו למרדף .מבנה הסאלוקי הוא איוירודינמי ומאפשר לו להגיע למהירויות של 60-70 קמ"ש גם לאחר שעות של פעילות וצייד . מהירות "שיוט" עבור סאלוקי היא 30-40 קמ"ש.
על פי המסורת העתיקה במזרח התיכון סאלוקים לא היו נתנים לקנייה בכסף אלא רק כאות כבוד . גידול כמות רבה של סאלוקים העיד על עושר ומעמד גבוהה בקרב הבדואים .לכל שבט היו כלבים טיפוסיים שהותאמו למרדפים וצייד בתנאי השטח הרלוונטיים .בתחילת המאה ה 20 כלבי הסאלוקי החלו לעבור לאנגליה וב 1923 נרשם הסאלוקי הראשון בארה"ב . כבר אז כשנכתב תקן הגזע צויין בו שמותר שוני גדול בין הטיפוסים בגזע וכולם הם סאלוקים .בגידול ה"בדואי" המסורתי בשונה מבגידול האירופאי הכלבים הורבעו על פי יכולות הצייד שלהם , הכלבים הבריאים והעמידים ביותר הם אלו שהורבעו , בנוסף לסלקציה הטיבעית היתה עבודה מצויינת ומי שאינו חזק מספיק מת בגיל צעיר ורק החזקים שרדו .בגידול האירופאי הרביעו בעיקר למטרות יופי ותצוגה.
ניתן לראות את השוני מאוד בקלות בין הגידולים . בגידול האירופאי ישנן בעיות עיניים ידועות ובעיות בתפקוד בלוטת התריס . עד כה לא תועד בארץ מידע גורף אודות מחלה חוזרת שקיימת בגזע.
רבים אומרים שהסאלוקי מזכיר בהתנהגותו , תנועתו והבעותיו סוסים ערבים , הסאלוקי הוא כלב אצילי , מלא עוצמה , גמיש , שרירי אתלטי ואלגנטי .מבנה – בעל ראש ארוך וצר המזכיר יתד במבט מלמעלה , עיניים קטנות כדי למנוע דלקות עיניים עקב חולות במדבר , לסת עדינה ומנשך מספריים / צבת מלא .
רגליים קידמיות ואחוריות ארוכות ומזוותות היטב אך לא מידי בעלות עצם חזקה מה שמאפשר לסאלוקי לזנק לגובה של 3 מטר ללא כל מאמץ ולנחות בבטחה ללא פגיעה במפרקים ובעצמות .הרגלים האחוריות משמשות כקפיץ עבור הסאלוקי ובעזרתן דוחף את כל המסה שלו . גבו של הסאלוקי שרירי ארוך וחזק , גבו גמיש ביותר ומאפשר לו להתקפל ולהתמתח בזמן הריצה כדי להגיע למהירות מקסימלית.
החזה והריאות גדולים יחסית לגודלו מה שמאפשר לסאלוקי להגיע למהירויות גבוהות ולעבוד בתנאי שטח קשים כמו מדבר הררי , אבנים ועוד.
זנב הסאלוקי משמש כהגה ומאפשר לו יחד עם המבנה המיוחד שלו לבצע פניות חדות בזמן צייד בדומה לחייה הניצודה.

אופי: נאמן מאוד לבעליו , מסופר רבות שסאלוקים מזהים כלבי רוח אחרים ומעדיפים חברתם על פני גזעים אחרים .
כלבי משפחה נהדרים אינם נוטים לתוקפנות אך יתריעו כשזר מתקרב לשטח . מתאימים מאוד למגורים עם ילדים . מצויינים ככלבי טראפייה לעבודה טיפולית ויכולים להיות גם כלבי אגיליטי מוצלחים.

גובה: זכרים: 52-72 ס"מ. נקבות  קטנות יותר מזכרים .

משקל: נקבות 14-21 ק"ג זכרים 17-27 ק"ג

תוחלת חיים: עם טיפול נכון תזונה נכונה והתרחקות מכבישים כאשר הכלב משוחרר ניתן בקלות להגיע עם סאלוקי ל 12-20 שנות חיים משותפים .מידע חיוני – הגזע רגיש לחומרי הרדמה ומומלץ להרדים בגז .לא נוטים למחלות גנטיות ידועות .הגזע זקוק לחשיפה נכונה מגורות ועבודת אילוף נכונה כדי להמנע מבריחות (הסאלוקים אלופים בלהדרס) .
בכל מקרה במידה וקיימת גינה על הגינה להיות מגודרת לפחות לגובה של 2.5 מטרים .
סאלוקי שלא נחשף כראוי עלול לפתח פחד קיצוני ותוקפנות .זקוקים לשעה וחצי של פעילות אינטנסיבית לפחות ביום (רכיבה על אופניים והכלב ליד , ריצה אחרי טרקטורון / אופנוע , משחק עם כלבי רוח אחרים) במידה ומוציאים מרץ בצורה מסודרת שקטים מאוד בבית .אוהבים מאוד מזון של בית וידועים כאוכלים כמה שצריכים . בדרך כלל לא בעלי נטייה להשמנה , לעיתים בגילאי זקנה .מי שמתכנן להציג את כלבו בתערוכה – חובה שיראו 3 צלעות בולטות מכלוב הצלעות .

טיפוח: זקוקים להברשה שלוש פעמים בשבוע לפחות . מקלחת אחת לכמה חודשים .לא נוטים לריח גוף , כמעט שאינם משירים ולא גורמים להתפתחות אלרגיות .

 

הנכם מוזמנים ליצור אתנו קשר בטלפון, או להשאיר פרטים דרך האתר:

גזעים נוספים שיכולים לעניין אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!