למה כלבים חופרים

האם הגינה שלכם התמלאה במכתשים? כלבכם לא עושה את זה מתוך רצון להיות מעצבן או להרוס את עבודת הגננות הקשה שלכם. חפירת בורות היא אחת מההתנהגויות הכלביות המוקדמות ביותר. כלבים מבויתים רבים, כמו אבותיהם הקדמונים, אינם מסוגלים לעמוד בפני הפיתוי של חפירה באדמה. למרות שבני אדם מתייחסים לחפירה כהתנהגות שובבה ולא רצויה, המוטיבציה של הכלב היא פשוט הנאה טהורה ואינסטינקטיבית ואף טבעית לחלוטין!

כלב הוא צייד ובמזג אוויר קיצוני היה חייב להתקרר/להתחמם ודבר זה טמוע בו עמוק בפנים גם אם מאוד נעים בחוץ הוא מרגיש צורך לחפור לו גונכית להתמקם בה, יש כלבים שאפילו חופרים בספה ובמיטה לפני שהם נשכבים לישון רק כי זה טמוע עמוק בכלב ואי אפשר לשנות זאת. סיבות נוספות-

שעמום

כלבים רבים חווים סוג של חרדת נטישה כשהבעלים שלהם לא בבית, והם עלולים להתחיל לחפור כדי להפיג את השעמום או להסיח את דעתם מהדחף לברוח מהבית או ללכת לחפש את בן האנוש שלהם. יש גבול לכמה אפשר לנמנם ולבהות – חפירה היא תחביב משעשע המעביר את הזמן. אם יש לכם חצר המתמלאת בבורות קישוטיים לאט לאט, ספקו לכלבכם הסחות דעת אחרות שיוכל להשתעשע בהם ויפחיתו את הדחף שלו לחפור. צעצועים שונים ופשוטים מחנות בעלי חיים יכולים להתאים במצב זה, אבל כלב בודד שמבלה זמן רב בחצר בלי בני האדם שלו לרוב אינו כלב שמח. יש כלבים שאופיים פשוט פעיל יותר, והם זקוקים ליותר אקשן מהכלב הרגיל. כלב שלא זוכה למספיק התעמלות והזדמנויות לפרוק אנרגיה הוא כלב עם סיכוי גבוה בהרבה לפיתוח בעיות התנהגות.

רצון לברוח או להסתתר

יש כלבים שבאמת מנסים לחפור מתוך ניסיון לברוח. כלבים בודדים או לחוצים עלולים לנסות למצוא חבר למשחקים מצידה השני של הגדר, וינסו לחפור מחילה כדי להגיע החוצה. אם כלבכם באמת מנסה לחפור מסלול מילוט מהחצר, הקפידו לחסום את הבורות שחפר וגם את הפיתויים והסחות הדעת שקורצים לו מבחוץ. כלבים וכלבות שאינם מסורסים ומעוקרות עשויים להיות נחושים במיוחד בזמני ייחום, והעיקור/סירוס יצמצם את הנטייה לחפירה העונתית.
אם רוב הבורות נמצאים באזורים מוצלים או קרירים (ליד הבניין, תחת צילו של עץ, ליד מקור מים כלשהו) – יכול להיות שפשוט חם לו בחוץ בשעות היום ואין לו איפה להסתתר מהשמש הקופחת. אם הכלב חופר בורות ואז שוכב בתוכם, יש סיכוי שזה המצב, ואז מומלץ לתת לו להיכנס הביתה יותר בשעות הצהריים החמות או לוודא שיש לו מחסה או מלונה שהוא אוהב ויכול לנוח בתוכה בשקט.

ציד

אם כלבכם חופר רק באזורים מאד ספציפיים בחצר, יש סיכוי שהוא פשוט איתר איזו חיה או חרק ומנסה לצוד אותם. אם זה אכן המקרה ומצאתם מזיקים בגינה, היזהרו לגבי הטיפול – אם תחליטו לפזר רעל או משהו כדי להיפטר מהפולשים, גם כלבכם עלול להיפגע!

נטייה לקבור "אוצרות" או חיפוש אחר אוצרות חדשים

סיטואציה קבורת האוצרות האכילים – בעיקר עצמות – היא קלאסית, והיא תכונה גנטית שירשו הכלבים שלנו מאבותיהם הקדומים. כלבים נהגו לאחסן ככה את מזונם כדי להגן על השאריות משודדים. חשבו על הבור הזה כמקבילה הכלבית של המקרר שלכם. יש גם כלבים שגילו שבגינה ניתן למצוא אוצרות שכבר היו באדמה מלכתחילה כמו שורשים שניתן לתלוש, או אפילו לעיסת (ואכילת) האדמה עצמה. כדי למנוע את המנהג הזה, נסו לספק פעילויות פיזיות אלטרנטיביות, טיולים ארוכים והרבה משחקים.

לסיכום, כלבכם פשוט זקוק ליותר תשומת לב, אהבה ותעסוקה. אתרו את מקור הנטייה של הכלב שלכם לחפור, ולאחר שירדתם לשורש הבעיה יהיה קל למנוע בורות עתידיים. זכרו תמיד שניסיון להעניש את הכלב על התנהגות לא רצויה לא יעזור – כלבכם לא יבין מה הקשר בין העונש לשורש ההתנהגות השובבה, ואם הוא חופר מתוך חרדה או פחד, המצב רק יחמיר.
אם הכלב נחוש לגבי בורותיו ושום ניסיון למגר את התופעה לא מועיל, אפשר להקצות לו "אזור חפירה" בחצר שרק שם הוא אמור לחפור. באזור הזה אפשר להחביא אוצרות מפתים שיזמינו אותו להתמקד בחלקה הזו, כלומר אל תגידו לכלב שאסור לו לחפור… תגידו לו איפה כן מותר לו לחפור.
בהצלחה

הנכם מוזמנים ליצור אתנו קשר בטלפון, או להשאיר פרטים דרך האתר.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!