למה כלבים מסמנים טריטוריה?

כלבים הם חיות טריטוריאליות, והם מסמנים מקום או חפץ כשלהם בצורות שונות. נביחות כדי להרתיע פולשים עשויות להיראות עדינות יותר ביחס להשתנה על הספה בסלון. הם לא עושים את זה מתוך קנאה או עצבים – אם הכלבה שלכם עשתה פיפי על ערימה של בגדים חדשים שקניתם לתינוק, זה לא נובע מתוך קנאה. היא פשוט מרגישה לא בנוח עם כל הריחות והצלילים החדשים, ומרגישה צורך לחדש ולבסס את זכותה לטריטוריה שלה. אם כלבכם משתין על המעיל של החבר שלכם, זה לא בגלל שהוא לא אוהב אותו – הוא פשוט מחשיב אותו פולש שצריך להבהיר לו את מקומו.

חשוב לשים לב – אם הכלב שלכם עושה את צרכיו (ולא מסמן טריטוריה) בתוך הבית, עלולות להיות לכך סיבות אחרות. אלא אם הסיבה היא פשוט שהוא עוד לא למד לעשות את צרכיו בחוץ, התנהגות כזו עלולה לנבוע מבעיה רפואית או מפחד.

סימון טריטוריה בפיפי לרוב נובע מצורך של הכלב להפגין דומיננטיות או להקל על רגשות חרדה. בניגוד לעשיית צרכים, סימון טריטוריה מערב השארת כמות פיפי קטנה על כל דבר שהכלב מחשיב שלו.

רבים חושבים שהתנהגות זו (כולל הרמת הרגל) שייכת לכלבים זכרים בלבד, אבל אין אמת בדבר. גם כלבות עושות זו, ושני המינים לא תמיד מרימים רגליים כדי לסמן, אז חשוב להקפיד ולשים לב.

סיבות אפשריות לסימון טריטוריה

סיבות אפשריות לסימון טריטוריה יכולות להיות חיה חדשה בבית, או חוסר יציבות ביחסים בין הכלב ובעל חיים ותיק אחר במשפחה. הכלב יסמן את הטריטוריה שלו כדי לייצב את מקומו בלהקה. גם אדם חדש בבית עלול לגרור התנהגות כזו, ואפילו חפצים (תיקים של אורחים, סל קניות) שמכוסים בריח של חיות זרות. גם עזיבת בן בית עלולה לגרום סימון טריטוריה חרדתי.

יש סיכוי שהכלב אפילו מסוכסך עם איזה בעל חיים שכן שהוא יכול לראות דרך החלון או המרפסת. כמובן, אם הכלב/ה אינו/אינה מסורס/מעוקרת, הסיכויים לסימון טריטוריה גבוהים בהרבה. כלבים שאינם מסורסים הרבה יותר אסרטיביים ונוטים להרגל זה. גם בעל חיים אחר בבית שאינו מסורס או מעוקרת עלול לגרום לריבוי פיפי במחוזותיכם. יש כלבים זכרים שמסמנים טריטוריה רק בנוכחותן של כלבות, במיוחד אם הן מיוחמות.

לסיכום, גם אם כלבכם הוא המחונך בעולם ולעולם לא היה חולם על לעשות צרכים בתוך הבית, אבל סימון טריטוריאלי הוא עניין שונה לחלוטין. זכרו שגם אם זו התנהגות מרתיעה לבני אדם, עבור כלבים זהו אמצעי תקשורת. ההודעה שהוא משאיר יכולה להיות "זה השטח שלי!", הבהרה לגבי מיקומו בהיררכיה של השכונה או פרסום מודעת "כלב עליז מחפש כלבה עליזה".

הנכם מוזמנים ליצור אתנו קשר בטלפון, או להשאיר פרטים דרך האתר.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!