30 טיפים לגידול/אילוף כלב

טיפ 1 :איך בוחרים כלב?

מעורב או גזעי? גדול או קטן? פודל או פיטבול? איזה בלבול! לכל בן אדם ולכל משפחה יש את הכלב המתאים לה ביותר, מומלץ מאוד להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לבחור את הכלב הנכון, על פי שיקולים של אופי וסדר יום מסוים. לכל משפחה יש כמות זמן מסוימת שהיא יכולה להשקיע והדבר צריך להילקח בחשבון בבחירת הכלב. חשוב לדעת- על מנת לא לגרום סבל מיותר לכלב ולמשפחה כדאי מאוד להכיר את השיקולים בבחירת סוג הכלב. לדוגמא: ישנם כלבים אנרגטיים יותר/פחות, כלבים שיכולים לגור בחוץ וכאלה שלא.

טיפ 2 :אילוף הכלב

מומלץ לכל כלב לעבור תהליך אילוף בסיסי הכולל: פתרון בעיות משמעת, לימוד פקודות חשובות והכרחיות כגון: שב, ארצה, לא לזוז, אליי, למקום ורגלי שהן הפקודות הבסיסיות שבהם נשתמש לאורך כל חיי הכלב. האילוף גם יקנה, לכם בעלי הכלב, לימוד והדרכה על גידול הכלב החדש בדרך הטובה ביותר. מומלץ להתחיל אילוף בגיל 3 חודשים, אך אפשר להתחיל בכל גיל.

טיפ 3 :איך בוחרים מאלף?

לבדוק את שיטות האילוף של המאלף ולראות שהן מתאימות לנו. לוודא שהוא מתאים שיטה לכלב ולא כלב לשיטה. לבקש לראות תעודת מאלף כלבים. המלצות – ממכרים או ממליצים. שיחת יעוץ עם המאלף להתרשמות כללית ומקצועית חשובה מאוד לפני בחירתו.

טיפ 4 :הימים הראשונים בבית

בדרך כלל הגור יגיע הביתה בגיל 8-7 שבועות, מומלץ מאוד לא לקחת אותו לפני זמן זה. חשוב שהגור יגדל עם אמו בשבועות הראשונים ושלא יתרחק ממנה לפני סיום ההנקה ולפני שהוא יכול לאכול אוכל יבש. יכול להיות שבימים הראשונים הוא יבכה בלילה, אך אין להתייאש, לרוב הבכי נפסק לאחר מספר לילות.

גור ישן המון שעות במהלך היום, בשעות שהוא ער מומלץ לשחק איתו ולצאת איתו לכמה שיותר טיולים בחוץ. במידה ולא נצא איתו למספיק טיולים, הכלב יתרגל לעשות צרכים בבית ולא בחוץ.

טיפ 5 :חשיפה לסביבה חדשה

עד גיל 4 חודשים, מומלץ מאוד לעשות לכלב "חשיפה אינטנסיבית" – לחשוף אותו לרעשים, מכוניות, כלבים, חתולים, ילדים, וכל מה שעלול לגרום לו לפחד בעתיד. דוגמאות נפוצות הן מדרגות ומעליות. ככל שהכלב יהיה יותר חשוף ורגיל ליותר דברים שעלולים בעתיד להבהילו, כך הוא יפחד פחות. לדוגמא: אם לא נחשוף את כלבנו לכלבים אחרים בהיותו גור, סביר להניח שכאשר יפגוש בכלבים אחרים בהמשך חייו יהיה מאוד מפוחד.

טיפ 6 :נשכנות גורים

כששיני הגור גדלות ומתחלפות הדבר יכול לגרום לכאבי שיניים, מה שגורם לגור לרצות לנשוך – והרבה )ממש כמו תינוקות(. אין זה אומר שהכלב מסוכן או נשכן. מומלץ מאוד לתת לגור תחליף, כגון צעצוע או חבל משיכה, ולהימנע מנפנופי ידיים ו/או הכנסתם לפה הכלב. ע"י הקפדה על הכללים הללו, בגיל 6-5 חודשים אחרי שהשיניים תיפולנה, תפסקנה הנשיכות. אם הנשיכות לא פוסקות מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

טיפ 7 :סדר יום קבוע

כשגור מגיע הביתה כדאי ליצור לו סדר יום קבוע כדי שיסתגל כמה שיותר מהר: ארוחות בשעות קבועות, טיולים בשעות קבועות וכיבוי אורות בשעה קבועה.

טיפ 8 :האם לכלב מותר לאכול הכל?

כמובן שלא! יש מספר דברים שמזיקים מאוד לכלב כגון: בצל, תבלינים, שוקולד, ענבים, אבוקדו, בצק ומוצרי חלב.

טיפ 9 :מים

הקפידו שלכלב יהיה כלי עם מים טריים תמיד, במיוחד בקיץ. קנו לכלב קערת מים שאינה מפלסטיק, עדיף מנירוסטה. החליפו את המים בכל יום ובכל כמה ימים נקו את הקערה.

טיפ 10 :מזון

כמו כל יצור חי, גם הכלב צריך מזון למחייה. רצוי לקנות מזון משובח פרימיום/סופר פרימיום על מנת להעניק לכלבכם את הויטמינים והמרכיבים החיוניים לו. כמה להאכיל? מגיל חודשיים-שישה חודשים הכלב צריך לאכול 3 ארוחות ביום, בבוקר, בצהריים, ובערב. מגיל שישה חודשים-שנה הכלב צריך לאכול פעמיים ביום, בבוקר ובערב לאחר שנה מספיק לכלב מנה אחת ביום. )אפשר לחלק את המנה ל-2) כמות האוכל הנדרשת לכל כלב שונה לפי משקל וגיל ואפשר למצוא מידע מדויק מאחורי אריזת המזון.

טיפ 11 :איך ללמד את הכלב לבוא?

פקודת "בוא" או "אליי" מתחילה מגיל קטן מאוד, כשהגור עוד מרחרח ומתעניין בדברים שונים. בתקופה יש להתחיל לקרוא לו ("באבי בוא!") ואז כשהכלב מגיע לתת לו חטיף. יש להתמיד בכך במשך חודש עד חודשיים. לאט לאט, תשימו לב שהגור מגיע יותר ויותר מהר. יש לעבוד על הפעולה הזו גם מחוץ לבית, באזור שיש בו יותר גירויים (הפרעות מהסביבה – אנשים, כלבים, חתולים, ריחות חדשים ועוד).

טיפ 12 :שפת הגוף של הכלבים

זנב: למעלה, מאוזן, למטה, בין הרגליים, מכשכש במהירות או באיטיות.

אוזניים: זקופות, שמוטות, משוכות אחורה בחשש או פונות קדימה בעניין.

שפתיים: משוכות לאחור או למעלה, סגורות או פתוחות.

עיניים: נעיצת מבט או הסטה.

הגוף הכללי: רפוי, מתוח, פונה קדימה או מוכן לברוח אחורה. למדו את שפת הגוף של הכלב שלכם באמצעות התבוננות בו במצבים שונים. להבנה עמוקה של משמעות כל התנהגות שכזו, מומלץ להתייעץ עם מאלף מוסמך.

טיפ 13 :פעילות גופנית.

אין כמו פעילות גופנית טובה, לפרוק אנרגיה, כדי למנוע אגרסיות ותסכולים. כלב, כמו כל יצור חי, צריך פעילות גופנית יומית כדי לחיות באורח חיים בריא. ההמלצות העיקריות הן: ללכת עם הכלב לטיולים ארוכים, לפחות טיול ארוך אחד ביום )40 דק'(, לקחת את הכלב לגינת כלבים לשחק, לים או אפילו ללמד אותו ללכת על ההליכון הביתי. פעילות גופנית עוזרת לפיתרון בעיות התנהגות כגון נביחות וחרדות!

טיפ 14 :חטיפים/צ'ופרים

יש מגוון רב של חטיפי כלבים שאותם אפשר למצוא בכל חנות חיות. החטיף המומלץ הוא חטיפי כבד. אם תרצו לפנק מעט את כלבכם, ניתן לתת גם נקניקיות או פסטרמה. לא להחליף את האוכל היבש בחטיפים ופינוקים. מומלץ לתת חטיף פעם ביום.

טיפ 15 :גמילה מצרכים ע"י שימוש בעיתונים

רצוי להרגיל את הגור, מיד כשנכנס הביתה, לעשות את צרכיו על עיתונים. יש לבחור חדר בבית כגון מקלחת או שירותים, למלא את החדר כולו בעיתונים, ולעודד את הכלב לעשות את צרכיו שם. ברגע שהכלב סיים יש ללטף אותו, לשבח אותו )"כלב טוב"( ולתת לו חטיף. לאט לאט, נוריד את העיתונים עד שנישאר עם עיתון אחד בו הוא יעשה את צרכיו יום יום. במקביל, נצא להרבה טיולים עם הכלב, שידע שגם בחוץ צריך לעשות צרכים. תהליך הגמילה מצרכים מתמשך בממוצע עד גיל 8 חודשים אך עלול להימשך יותר ללא ייעוץ מקצועי.

טיפ 16 :שתן מהתרגשות

אם הכלב עושה את צרכיו כשאתם נכנסים הביתה, זה סימן להתרגשות יתר. לאחר בדיקה וטרינרית, לשלילת בעיה רפואית, הפתרון הוא להתעלם מהכלב במשך 10 הדקות הראשונות מרגע הכניסה הביתה או עד שנרגע לחלוטין. נכון זה קשה, אבל יעיל. לצורך הרגעת הכלב יש לבצע את הפעולה הזאת עד שהתופעה נעלמת לגמרי.

טיפ 17" :פלקסי"- רצועה נמתחת

רצועה מסוג זה לא כל כך מומלצת בשל מקרי דריסות רבים. הבעיה העיקרית בפלקסי היא שהרצועה נותנת לכלב תחושה של הובלה כשהוא הולך תמיד מקדימה. הרצועה בעיקר לא מומלצת לכלבים גדולים. הרצועה המומלצת ביותר היא רצועת 2 מטרים רגילה.

טיפ 18 :הכלב הורס את הרהיטים?

חשוב מאוד לעייף את הכלב לפני צאתכם מהבית, למה? כי הכלב משועמם כשאתם בעבודה, והוא מחפש עיסוקים. כשאתם לוקחים אותו לטיול ארוך לפני היציאה מהבית, או ריצה, או פעילות על ההליכון, כשתצאו מהבית הוא ילך לישון ולא יהיה לו כוח להרוס את הבית והרהיטים. מומלץ להשאיר לו צעצועים שאפשר להכניס אליהם חטיפים כמו "קונג" כדי שתהיה לו תעסוקה. אם הכלב ממשיך לאכול את רגל השולחן, פשוט השפריצו חומץ בישול על הרהיט ההרוס והכלב לא ירצה לגעת בו יותר.

טיפ 19" :קשה לי לצאת עם הכלב 4-3 פעמים ביום"

הטיול מאוד חשוב ואין לוותר עליו! הטיול הוא לא רק לעשיית צרכים, הוא לפריקת אנרגיה, משחק, וחיבור בינך לבין הכלב. נכון שזה לא תמיד נוח אבל חשיבות הטיול מאוד גבוהה. במקרה ואין איש בבית שעות רבות, ניתן לקרוא ל" דוג-ווקר" שייקח את הכלב לטיול בזמן הזה או אפילו להיעזר בילד של השכן. אי יציאה לטיולים גורמת לכלב לתסכול ואגרסיות, גם אם יש לו גינה גדולה בבית.

טיפ 20 :הכלב יכול ללמוד עברית

כלבים, אפילו יותר מבני-אדם, הם חיות להקה מובהקות. הם זקוקים לחברה, לתקשורת וליחס. אף שאינם מבינים את שפתנו, הם מבינים היטב את נימת הדיבור ולכן אפשר וגם רצוי לשוחח איתם וללמד אותם לתקשר איתנו.

טיפ 21 :גינות כלבים

כיום נושא גינות הכלבים מאוד מפותח. כמעט בכל עיר אפשר למצוא גינה מגודרת שמתאימה לשחרור כלבים, עם מתקני מים ואפילו מתקני משחקים לכלבים. אפשר לברר באתר העירייה מה מיקומם של גינות אלו. שימו לב- אין להגיע לגינה עם כלבות מיוחמות ועם כלבים מגזע שנחשב כגזע מסוכן.

טיפ 23 :לא להרים יד על הכלב!

אחת הטעויות הנפוצות ביותר אצל בעלי כלבים היא הנטייה לחשוב שאם הם יכאיבו לכלב הוא יפסיק. התופעה המצויה הפוכה- הכלב גם יהיה יותר מתוסכל וגם יפחד ממך ועלול לפתח חרדות ואגרסיות קיצוניות. אין להכאיב לכלב! במידה ויש לתקן משהו רע שהוא עשה, יש לקרוא לאיש מקצוע.

טיפ 24" :סולם היררכי" והלהקה המשפחתית

למרות דורות של הרגל לבני אדם ולחיי הבית, במובנים רבים מאוד, דומים עדיין הכלבים לאבותיהם הזאבים – חיות ציד. אחת התכונות החשובות המשותפות לכלבים ולזאבים היא הצורך בלהקה בעלת מבנה ברור ומסודר. הרי בלי מבנה להקה ברור, הציד ייכשל וכל חברי הלהקה ירעבו. לכן, בהעדר מנהיג בבית, נאלצים רוב הכלבים לקחת את התפקיד הזה על עצמם. התוצאות: מתח, עצבנות והתנהגות לא רצויה מסוגים שונים- מנבחנות ועד נשכנות. כדי לחיות בשמחה ובשלווה, גם הכלב שלכם צריך לדעת שהוא יכול לסמוך עליכם, על העקביות ועל שלוות הנפש שלכם בבית וברחוב.

טיפ 25 :חיסונים וטיפולים חשובים נוספים

חיסונים זה דבר שאי אפשר לוותר עליו. יש להגיע לווטרינר לעשות חיסון אחת לכמה חודשים. החיסונים הם- לגור – משושה, כלבת, תולעת הפארק. בוגר- פעם בשנה כלבת ומשושה וכל חודשיים-שלושה תולעת הפארק. יחד עם זה, לא לוותר על טיפול נגד פרעושים וקרציות ע"י אמפולה אחת לחודש. חוץ מחיסונים יש לעשות לכלב שבב בגיל 4 חודשים אצל הווטרינר על מנת שיהיה אפשר לאתרו במקרה ויאבד.

טיפ 26 :הכלב לא אוכל

לאחר שלילת בעיה רפואית, יש לנסות להחליף אוכל. במידה ועדיין הכלב לא אוכל, יש לבדוק אם ישנה הקפדה על זמני הגשת האוכל- טעות נפוצה היא שאנשים חושבים שיש להשאיר לכלב קערה עם אוכל כל הזמן. חשוב להבין, הכלב הוא חיה שורדת, כשיש לו כל היום אוכל הוא לא מרגיש צורך לאכול, דבר המדכא לו את יצר ההישרדות. לכן, חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות, לשים בצלחת את האוכל לרבע שעה ואז להרים. לאחר כמה ימים, הכלב יבין שאם הוא לא יאכל עכשיו אז לא יהיה לו אחר כך. לאחר ימים בודדים נראה שיפור ניקר בתאבון של הכלב.

טיפ 27 :כלבים מסוכנים

יש מספר גזעים בארץ שאסורים עפ"י חוק להרביע אותם ולגדלם:

  • בול טרייר
  • אמריקן סטאפורדשייר בול טרייר (אמסטאף)
  • דוגו ארגנטינו- דוגה ארגנטינאי
  • טוסה יפני
  • פיט בול טרייר
  • רוטווילר
  • פילה ברזילאי

כמובן שכלבים אלא לאו דווקא "מסוכנים"

טיפ 28 :נוסעים לחו"ל או לחופשה בארץ? מה עושים עם הכלב?

פנסיון – כלבייה שמארחת כלבים עם חצר גדולה ולפעמים גם עם בריכה, יש לבדוק לפני אם הכלב מסתדר עם כלבים אחרים ולוודא שהוא לא מוחזק כל היום בכלוב ומקבל את צרכיו הבסיסיים.

פנסיון ביתי – אדם המארח כמות קטנה של כלבים בביתו.

טיפ 29 :כלבים עם תעודות

כלב בעל תעודות הוא כלב מגזע טהור (כל השורשים שלו הם אותו גזע של כלב שגם להם יש תעודות) ושיש רישומים שמעידים על כך. הכלב חייב להיות רשום באיגוד ה FCI- שהוא הפדרציה הבינלאומית לכלבנות שמאגד בתוכו כ-99 אחוז מהגזעים בעולם. במידה ויש לכם כלב גזעי עם תעודות וודאו שהתעודה היא של ה- FCI .אם לא, הכלב נחשב לכלב ללא תעודות ובין השאר לא יוכל להיות מוצג בתערוכות ומומלץ לסרס/לעקר אותו.

טיפ 30 :כלב במכונית

חווית הנסיעה במכונית יכולה להיות מעט מפחידה לכלב בפעמים הראשונות. וודאו כי הכלב נכנס למכונית אחרי טיול ארוך כשהוא עייף ושלא אכל מס' שעות קודם כדי למנוע הקאה, חזקו אותו במהלך הנסיעה בחטיפים שהוא אוהב על מנת לתת לו תחושה חיובית במכונית. בפעמים הראשונות סעו נסיעות קצרות, ולאט לאט הגדילו את זמן השהייה במכונית. מומלץ לחגור את הכלב בחגורת בטיחות שאותה ניתן לרכוש בחנויות החיות.

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

השירותים שלנו

לפרטים דברו איתי: 050-5236090050-5236090 או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!